Projekt

Proizvodnja plastika se je od začetka (1950) do danes zvišala za več kot 600%. V zadnjih letih pa postaja izredno pomembno spoznanje, da je vsa voda na planetu onesnažena s plastiko. Vsekakor pa je plastika našla svojo pot, še prej kot do morja, do rek, jezer in podzemnih voda. To se pravi do kopnih voda. Analize količin, tipov, virov in obnašanja odpadkov v kopenskih vodah so še v začetkih. Vemo to, da je plastika prisotna v sladkovodnih sistemih v velikih količinah.

Obstaja več vrst plastike; mikro, nano, makro. Začeli smo z večjo plastiko, ki se jo lahko zazna na površini. Če bi odstranili večjo plastiko tudi manjše ne bi bilo saj večjih delov.

Če gledamo procentualno je le 10% proizvedene plastike reciklirane. Ostala plastika pa konča v naravi. To je glaven vzrok za naše raziskovanje. # https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/feb/22/plastics-recycling-trash-chemicals-styrofoam-packaging

čez 2 tedna; če gledamo glede na naše raziskovanje smo v stik stopili že z spodaj navedenimi osebami; Andreja Palatinus iz ministrstva za okolje in prostor – oddelek za varstvo in rabo voda RS, Štefan Trdan iz Direkcije republike Slovenije za vode, Georg Hank, vodja projekta RIMMEL

  Torej, Za učinkovit boj proti onesnaženosti in posledicam onesnaženosti vodnih okolij s plastiko je pomembno razumeti nekaj osnovnih pojmov: kakšne so količine, tipi, izvor in usoda plastike v vodnih okoljih.  ________:Te podatke lahko dobimo s spremljanjem stanja, ki pa mora biti zanesljivo, redno, primerljivo s spremljanjem stanja v drugih državah, smiselno zastavljeno in mora biti zmožno dati odgovore na vprašanja.

V Sloveniji in svetu ŽE obstajajo različne organizacije(RIMMEL, ZERO WASTE, OČISTIMO SLOVENIJO), ki se ukvarjajo s perečim problemom. Mi smo gledali naprej in želeli izvesti kontinuiran nadzor.

Ideja je bila zastavljena: postavitev kamere, ki bo izvajala stalno spremljanje stanja reke, in prepoznavala odpadke na reki. Prepoznavala bi makro odpadke, ki po določenem času začnejo razpadati na mikro delce.

Torej bo rešitev iz 2 delov, eden je kamera, drug pa odstraniti odpadke iz reke. Zato smo kontaktirali strokovnjaka iz področja prostovoljcev; Gijsberta.

Live streaming spletna Kamera iz podjetja Whatsupcams z resolucijo predvajanja v živo 1920×1080. Ena kamera pokrije 8-10m širine reke. Če je voda na reki deroča to ne predstavlja nobenega problema saj kamere imajo zoom, tako da se lahko postavi tudi na 10 – 15 m visok most in se nato približa.

Za prenos podatkov iz kamere na spletni strežnik se lahko uporablja:

  1. Če je ustrezna infrastruktura preko električnega omrežja
  2. Prenos podatkov preko mobilnega operaterja
  3. Če ni pokritosti lahko podatke prenašamo preko GPSja

Pri analizi odpadkov potrebujemo vrtljivo kamero z visoko resolucijo. Routar za prenos podatkov na spletni strežnik.

Kamera zaenkrat beleži količino plavajočih odpadkov na gladini vode. Kamera bo omogočala tudi prepoznavanje vrste odpadkov. Seveda pa je potrebno predhodno izdelati bazo s slikami vrste odpadkov.

Baza podatkov bo zajemala vrste odpadkov glede na obliko, zato je potrebno narediti več slik istih vrst odpadkov, ki plavajo po reki. Več slik bo v bazi podatkov, boljše bo prepoznavanje vrst odpadkov. Prostovoljci bodo na različnih lokacijah slikali odpadke, ki plavajo na vodni gladini in jih razvrstili v ustrezne skupine.

S tem bo kamera primerjala videno z bazo in jih bo lahko razvrstila. Ko bo izdelana baza podatkov bo kamera primerjala odpadek, ki ga zazna s sliko v bazi in ga bo lahko razvrstila v kategorijo.

Gijsbert Tweehuysen nam je dal koristne nasvete glede vključevanja prostovoljcev v naše raziskovalno delo. Saj je on začetnik čiščenja rek na Nizozemskem. Pred petimi leti so začeli s čiščenjem, sedaj pa na stotine prostovoljcev čisti obrežja njihovih večjih rek.

V našo idejo smo vključili tudi to, da bi skupine prostovoljcev skrbele za določne lokacije in izvajale redno čiščenje obrežij.

(Skupno 27 obiskov, današnjih obiskov 1)